Przejdź do treści
Powiększ tekst: A A A   wersja dla niedowidzącychBiuletyn informacji publicznej

SENIOR+

  Senior +

  Utworzenie Domu „Senior +”  jest odpowiedzią na problem rosnącej w społeczności lokalnej liczby seniorów, w tym osób z chorobami o charakterze otępiennym. Osoby starsze często zamieszkują  samotnie, a ich sytuacja zdrowotna i ekonomiczna nie pozwala im na czynne uczestnictwo w kulturze i innych formach życia społecznego, przez co narażone są na społeczne wykluczenie. W szczególnej sytuacji są seniorzy, u których występują schorzenia neurodegeneracyjne objawiające się m.in. otępieniami (np. choroba Alzheimera). Wraz z pogarszająca się sprawnością umysłową wycofują się oni z dotychczasowych aktywności i życia towarzyskiego. Postępująca choroba pogłębia niesamodzielność, co jest obciążające dla rodzin chorującego. Wczesna interwencja w postaci stymulacji poprzez kontakty społeczne, treningi umysłu czy aktywność ruchową daje szansę na opóźnienie postępu choroby a tym samym samodzielne funkcjonowanie seniora.

  Działania Dziennego Domu „Senior +” zostały zaprojektowane tak, aby służyły aktywizacji seniorów z problemami otępiennymi i bez nich, samopomocy, integracji ze społecznością lokalną i  wzmacnianiu sił witalnych uczestników.

  Oferta Domu obejmuje m.in.:

  - wsparcie psychologiczne,

  - spotkania prozdrowotne, spotkania z pielęgniarką, dietetykiem, psychologiem,

  - integracja wokół stołu / wspólne spożycie jednego gorącego posiłku dostarczanego przez catering/,

  -muzykoterapia,

  - warsztaty artystyczne / zajęcia malarskie, bibułkarstwo, dekupage/

  - popołudnie z książką, grami edukacyjnymi i planszowymi,

  - ruch na świeżym powietrzu/ spacery z ćwiczeniami ruchowymi, spacery z kijkami treningowymi, aktywność ruchową związana z planowanym terenem zielonym, wyjścia i wyjazdy integracyjne, imprezy okolicznościowe,

  - zajęcia rekreacyjne służące aktywnemu odpoczynkowi i wzmacnianiu więzi społecznych,

  - spotkania międzypokoleniowe, dyskusje,

  Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb uczestników, w przyjaznej atmosferze.

   

   

   MOPS MAKÓW PODHALAŃSKI

   Miejski Ośrodek Pomocy
   Społecznej w Makowie Podhalańskim

   ul. Rynek 11
   34-220 Maków Podhalański

   Telefon: (33) 8771 554
   Fax: (33) 8773 513
   Dni powszednie: 7.15 - 15.15

   Telefon interwencyjny 33 447 28 87

   Telefon czynny jest w godzinach pracy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim (od poniedziałku do piątku - godz. 7.15 -15.15) oraz całodobowo w Zespole Interwencji Kryzysowej w Suchej Beskidzkiej tel. 33 874 21 01.